Skip to main content

ANTWERPEN ECOPOLIS, studie overkapping

Antwerpen Ecopolis, opportuniteiten van een overkapte Ring (2013-2014) is een toekomstvisie voor een overkapte Ring, geïnspireerd op het bierviltje “uit de ban van de Ring” van Peter Vermeulen waarbij hij de Antwerpse binnensingel voor lokaal verkeer boven een overkapte Ring legde. Het is geïnstigeerd door Vibe & de UGent.

Het is een studie naar de opportuniteiten van de overkapping inzake groen, hittestress, luchtvervuiling, water, mobiliteit, terugverdieneffecten… Het project onderzoekt hoe Antwerpen kan evolueren tot een veerkrachtige en klimaatrobuuste metropool, waarin groen, wonen, welzijn, mobiliteit en energie in elkaar haken. Het uitgangspunt is eenvoudig maar ambitieus: de stad van morgen moet niet groter, maar slimmer, groener en socialer worden. Door in te zetten op hergebruik van bestaande structuren, lokaliteit en natuurinclusiviteit ontstaat een stedelijk ecosysteem dat mens en milieu met elkaar verzoent.

Ecopolis vertaalt ecologische principes naar een stedelijke schaal: ruimtelijke optimalisatie van compacte bebouwing versus genereus groen; circulaire stromen van energie, water en materialen, korte ketens en stedelijke landbouw binnen de wijk, trage mobiliteit & betere luchtkwaliteit als basis voor leefkwaliteit etc. De visie stelt voor om Antwerpen opnieuw uit te denken als een netwerk van kleine, zelfvoorzienende buurten die samen één duurzame metropool vormen met een groene ader als connector, waar vroeger een verkeersriool liep. Elke buurt krijgt een eigen identiteit, voorzieningen en groene longen, verbonden door een systeem van zachte mobiliteit.

Antwerpen Ecopolis is geen blauwdruk, maar een inspirerend denkkader voor hoe stedelijke groei en ecologische verantwoordelijkheid elkaar kunnen versterken. Het toont hoe groene stedenbouw in al haar aspecten kan bijdragen aan een toekomstbestendige stad. Uit dit denken is later Ringland ontstaan.toekomstbestendige stad. Uit dit denken is later Ringland ontstaan.